طرح خودجوش تفکیک زباله

اگر در شهر ما طرح تفکیک زباله به صورت مکانیزه وجود ندارد می توانیم با یک حرکت خودجوش خودمان این کار را انجام دهیم. زباله گرد هایی وجود دارند که با جستجو در زباله ها مواد بازیافتی را جدا می کنند و به برخی مراکز و صنایع تحویل می دهند.

می توان به راحتی نان خشک، کاغذ های زباله، کارتن ها، قوطی های فلزی، بطری های  پلاستیکی و شیشه ای که روزمره در هر خانواده تعداد بسیارزیادی از آنها دور ریخته می شود را درون یک نایلون زباله سبز یا زرد رنگ گذاشت که محتویات آن معلوم باشد و آن را کنار همین سطل های بزرگ زباله سر کوچه گذاشت. هر روز از سر کوچه – متاسفانه – تعداد زیادی زباله گرد با گاری دستی رد می شوند که مطمئنا با دیدن نایلون های زباله بازیافتی که گوشه ای مرتب چیده شده اند دعاگوی شما خواهند بود. امیدوارم این طرح بدون هزینه و کاملا خودجوش، هم  گوشه ای از مشکلات زیست محیطی ما را حل کند هم زحمت این مردمان بینوا را کمی کمتر کند.

اگر هم کسی در محله شما به سراغ این کیسه ها نیامد نگران نباشید. کارگران محترم شهرداری آنها را هر شب همراه با زباله سطل ها، جمع آوری می کنند.

پ. ن1 : می توان  یک کار کوچک دیگرهم انجام  داد. هنگام خرید از سوپر محله یا بقالی یا کتابفروشی یا هر جای دیگر، اگر می توانید مواد خریداری شده را بدون نایلون حمل کنید یا در کیف خود قرار دهید. با این کار از تولید مقدار قابل توجهی زباله پلاستیکی جلوگیری می کنیم.

پ.ن2: لطفا این مطلب را اگر می توانید در وبلاگ خود بگذارید- حتی بدون ذکر منبع -  یا برای دوستانتان ارسال کنید. ممنونم.

/ 0 نظر / 9 بازدید